Конспект уроку біології, 6 клас
Тема уроку: Водорості. Різноманітність водоростей та їх значення.
Цілі
уроку: сформувати основні ключові компетентності
- у природничих науках і технологіях,
соціальну і громадянську компетентності, екологічну грамотність і здоровий спосіб
життя у учнів під час вивчення теми «Водорості»:
знаннєвий компонент
у оперуванні термінами – водорості, середовища існування водоростей, вміння
наводити приклади видів нижчих рослин,
розуміння особливостей розмноження;
діяльнісний компонент
– розпізнавати, описувати водорості за особливостями сланнєвої будови,
порівнювати з іншими групами рослин;
ціннісний
компонент – робити висновки
щодо будови водоростей як результату їх пристосування до умов середовища,
оцінювати значення водоростей як продуцентів органічних речовин і кисню,
висловлювати судження щодо нераціонального використання людиною водоростей,
мати переконання щодо необхідності збереження рослин та їх угрупувань
Тип
уроку: формування компетентностей.
Методи
і методичні прийоми: словесні (розповідь та
пояснення, опис, бесіда, повідомлення, робота з підручником), наочні
(презентація, відео фрагменти, м/медійна дошка).
Література:
Для
вчителя:
1. Програма
для середньої загальноосвітньої школи. Біологія 6 – 11 кл.
2. Остапченко
Л. І., Балан П. Г., Матяш Н. Ю., Мусієнко М. М., Славний П. С., Серебряков В.
В., Поліщук В. П. Біологія 6 кл. К.: Київ «Генеза» 2014.
3. Мотузний
В. О., Біологія – К.: Київ «Світ успіху» 2009.
Джерела в Інтернеті:
Для
учнів:
1. Остапченко Л. І., Балан П. Г., Матяш
Н. Ю., Мусієнко М. М., Славний П. С., Серебряков В. В., Поліщук В. П. Біологія
6 кл. К.: Київ «Генеза» 2014.
2. Яковлева Є. В., Сало Т.О. Зошит для
практичних робіт лабораторних досліджень, дослідницького практикуму. Міні
проектів. 6 клас «Основа».
Структура уроку:
№
етапу
|
Етап уроку
|
Час (хв)
|
1
|
Організаційний
момент.
|
1
|
2
|
Актуалізація
опорних знань.
|
5
|
3
|
Мотивація
навчальної діяльності, повідомлення теми і мети.
|
4
|
4
|
Вивчення
нового матеріалу
|
20
|
5
|
Закріплення,
узагальнення та систематизація знань.
|
10
|
6
|
Підведення
підсумків уроку
|
3
|
7
|
Повідомлення
домашнього завдання
|
2
|
Хід уроку:
№
п/п
|
Навчальний зміст
|
Методи
і методичні
прийоми
|
1
|
Організаційний момент
Доброго
ранку. Я рада вітати всіх Вас у цьому класі. Коли я йшла на урок, то відчула,
як сьогодні особливий день і навколо всі вітають мене: «Доброго ранку.
Гарного тобі настрою. Удачі». То давайте візьмемося за руки долонька до
долоньки і голосно разом скажемо один одному «Доброго ранку. Гарного настрою.
Удачі».
Отож,
розпочинаємо наш урок.
|
Бесіда
|
2
|
Актуалізація опорних
знань.
Сьогодні
ми з вами будемо подорожувати і подорож наша незвичайна – це подорож до
острова «Знань». До нас завітав кіногерой, який хоче запросити вас на свій
корабель. Але в нього є свої вимоги. І так зустрічаємо. Хто знає цього героя?
(слайд 2).
1.
Назвіть ознаки, властиві рослинам.
2.
Чому рослини мають зелене забарвлення?
З. Згадайте з яких органів складається тіло
рослини?
4.
Що таке систематика і які систематичні одиниці вам відомі?
Домен
–Еукаріоти
Царство
–Рослини
Підцарство
– Багатоклітинні
Відділ
–
Рід
–
Вид
–
|
Бесіда
з запитаннями
|
3
|
Мотивація навчальної
діяльності:
Сьогодні
ми повинні з’ясувати особливості будови і життєдіяльності ще однієї групи
рослин – водоростей, їхнє середовище існування та різноманітність.
Знання
цієї теми допоможуть Вам в подальшому зрозуміти будову вищих рослин,
тваринного організму, бути сучасними, володіти знаннями про живі істоти нашої
планети, краще знати свій організм і дотримуватися здорового способу життя.
Тема уроку: Водорості.
Середовище існування. Різноманітність водоростей та їх значення.
|
|
4
|
Вивчення нового матеріалу:
План:
1.Ознайомитися
із загальною характеристикою водоростей.
2. Визначити, які характерні особливості будови й процесів життєдіяльності властиві різним групам водоростей.
Прошу
переглянути відео і відповісти на запитання:
1.
Де в основному живуть водорості?
2.
Чому водорості є нижчими рослинами?
3.
Які назви видів водоростей ви
запам’ятали?
1.
Водорості – нижчі рослини. Тіло
водоростей – це слань (талом) різної форми, тобто не розчленоване на корінь,
стебло, листки; може бути одноклітинним, багатоклітинним, або колоніальним.
Клітини водоростей мають целюлозну клітинну стінку.
Слань
– це одноманітне тіло немає поділу на тканини.
Слань
водоростей містить різні пігменти (хлорофіл, каротин, ксантофіл,
фікоеритрин), які забарвлюють її в зелений, бурий або червоний кольори.
Розміри водоростей
– від тисячних часток міліметра до кількох десятків метрів.
Спосіб
живлення автотрофний і міксотрофний.
Розмноження водоростей.
Розмноження
водоростей
Нестатеве Статеве Вегетативні
(у
сприятливих (за несприятливих (поділ навпіл
умовах – умов – гаметами - розпадання
зооспорами) статевими клітинами) колоній або
частинами тіла)
Спори
– це мікроскопічні зачатки рослинних організмів, які служать для розмноження
і поширення рослин. Вони можуть утворюватися у звичайних клітинах водоростей.
Спорофіт
– нестатеве покоління.
Гаметофіт - статеве покоління.
Середовище існування
водоростей – прісні й солоні водойми, вологі
ділянки суші, кора дерев, ґрунт, можуть оселятися всередині інших живих
організмів.
Різноманітність водоростей.
Водорості.
Відділ Відділ Відділ Відділ
Зелені Діатомові Бурі Червоні
водорості водорості водорості водорості
2. Відділ зелені
водорості, їх різноманітність.
Зелені водорості
Багатоклітинні
Нитчасті
(улотрикс, спірогіра)
Пластинчасті
(ульва)
Розчленовані (хара)
Прямостоячі
(кладофора)
Ці
водорості відрізняються чисто зеленим або жовто-зеленим кольором і, крім
хлорофілу, інших пігментів не містять. Живуть зелені водорості у воді,
прісній або морській, рідше поза водою, на вологих субстратах, ендофітно
усередині тканин, різних рослин і тварин або в симбіозі із грибами, створюючи
лишайники. Вегетативне розмноження
– за допомогою поділу або розпаданням особин.
Безстатеве
(репродуктивне) - розмноження відбувається за допомогою зооспор.
Під час статевого
розмноження відбувається копуляція (злиття) зооспор-гамет або запліднення
яйці сперматозоїда.
Особливості та
життєдіяльності діатомових водоростей:
Відділ
діатомових водоростей налічує близько 15 тисяч видів одноклітинних або
колоніальних рослин.
Характерною
ознакою діатомових водоростей є наявність кремнеземного панцира, який
складається з двох частин, що налягає одна на одну і нагадує баночку з
кремом. Верхня частина панцира більша за нижню частину. Більшість видів
діатомових водоростей здатні виділять слиз. З його допомогою водорості
рухаються (ті що мають шов), утворюють колонії, ніжки для прикріплення,
слизові трубки.
Діатомові водорості
здатні до фотосинтезу.
Розмножуються
вони статево і вегетативно (поділом клітин).
Фактично
водорості цієї групи мешкають повсюди, де є волога, у тому числі і в ґрунті.
Більшість діатомових водоростей реагують на забруднення середовища, тому
ефект використовують як оцінювання якості води. Скам’янілі залишки свідчать,
що діатомові водорості, ймовірно, виникли ще на початку Юрського періоду. Викопні матеріали з
діатомових водорості використовують у
виробництву динаміту.
Діатомові водорості
бувають різноманітної форми: булави, півмісяця,
ромба, багатокутника.
Представники:
пінулярія, навікула, плактонієла, мікрофора.
Особливості та
життєдіяльності бурих водоростей:
До відділу дурі
водорості відносять 1500 видів морських
водоростей. Талом цих водоростей може коливатися від мікроскопічної до
гігантської довжини і сягати 60 метрів завдовжки.
Бурі водорості
зазвичай прикріплені до твердого субстрату, наприклад до каміння, скель, мушель молюсків, слані
інших водоростей. Багатоклітинна слань є від оливково-зеленого до
темно-бурого кольору, бо в клітинах, крім хлорофілу, є значна кількість
коричневих і жовтих пігментів. Ці рослини мають найбільш складну будову
порівняно з іншими з іншими типами водоростей: у деяких з них клітини
згруповані в один-два ряди, чим нагадують тканини вищих рослин. Вони можуть
бути як однорічними так і багаторічними.
Бурі водорості живуть
на глибині до 20 метрів і мають ризоїди. (Виріст
нижньої частини талому, що являють собою нитковидні утворення, які служать
для прикріплення.)
Розмноження
– вегетативне, спорами або зооспорами і статеве.
Для
них характерне чергування поколінь з переважанням у життєвому циклі спорофіт.
Бурі
водорості живуть на глибині до 20 метрів і мають ризоїди (виріст нижньої частини талому, що являють собою нитковидні
утворення, які служать для прикріплення).
Представники:
сарган, ламінарія або морська капуста, макроцистис, фукус, диктіота,
цистозейра.
Особливості та
життєдіяльності червоних водоростей:
До відділу червоні
водорості відносять 2500 видів переважно
морських багатоклітинних з розгалуженим таломом у вигляді кущиків, пластинок.
Ростуть у прозорій воді на глибині 20 - 40 м, зрідка зустрічаються на
глибіні100 – 200м. За розміром червоні водорості поступаються бурим. Лише
окремі з низ виростають завдовжки близько 2м. Забарвлення червоних водоростей
пов’язане з поєднанням декількох пігментів.
Розмножуються
вони вегетативно, спорами або статево.
Представники:
філофора, делясерія, кораліна, порфіра, церамія.
|
Запис
на дошці та в зошитах
Розповідь
учителя з елементами бесіди та використання таблиці «Водорості» показ слайда.
Розповідь
учителя з елементами бесіди та
складання
схеми.
Складання
схеми.
Складання
схеми.
Розповідь
учителя з елементами бесіди, показ слайда.
|
5
|
Закріплення, узагальнення
та систематизація знань.
Розв’язування
тестів-онлайн на платформі «На Урок»
|
|
6
|
Підведення підсумків
уроку
Оцінювання
роботи учнів.
|
|
7
|
Повідомлення
домашнього завдання
Опрацювати
текст і малюнки §41, підготувати тестові запитання на ст.156.
Підготувати
цікаві повідомлення про значення водоростей в житті людини.
|
Коментарі
Дописати коментар