Конспект уроку хімії, 7 клас Тема уроку: Поняття про оксиди, окиснення. Повільне окиснення. Умови виникнення та припинення горіння.
Цілі уроку: сформувати основні ключові
компетентності - у природничих науках і
технологіях, соціальну і громадську компетентності, екологічну грамотність і
здоровий спосіб життя у учнів під час вивчення теми «Поняття про оксиди,
окиснення»:
знаннєвий компонент у оперуванні термінами – учень
називає оксиди, наводить приклади
оксидів, пояснює сутність процесу окиснення;
діяльнісний компонент – розрізняє процеси горіння,
повільного окиснення, дихання, реакції сполучення, складає рівння реакцій кисню
з простими речовинами, дотримується запобіжних заходів під час використання
процесів горіння;
ціннісний
компонент – усвідомлює наслідки небезпечного поводження з вогнем,
відповідальність за збереження повітря від шкідливих викидів.
Тип уроку: формування компетентностей.
Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь та
пояснення, опис, бесіда, повідомлення, робота з підручником), наочні
(презентація, відео фрагменти, м/медійна дошка).
Структура уроку:
№
етапу
|
Етап уроку
|
Час (хв)
|
1
|
Організаційний
момент.
|
1
|
2
|
Актуалізація
опорних знань.
|
5
|
3
|
Мотивація
навчальної діяльності, повідомлення теми і мети.
|
4
|
4
|
Вивчення
нового матеріалу
|
20
|
5
|
Закріплення,
узагальнення та систематизація знань.
|
10
|
6
|
Підведення
підсумків уроку
|
3
|
7
|
Повідомлення
домашнього завдання
|
2
|
Хід
уроку:
№
п/п
|
Навчальний зміст
|
Методи
і методичні
прийоми
|
1
|
Організаційний момент
Доброго
ранку. Я рада вітати всіх Вас у цьому класі. Коли я йшла на урок, то відчула,
як сьогодні особливий день і навколо всі вітають мене: «Доброго ранку.
Гарного тобі настрою. Удачі». То давайте візьмемося за руки долонька до
долоньки і голосно разом скажемо один одному «Доброго ранку. Гарного настрою.
Удачі».
Отож, розпочинаємо наш урок.
|
Бесіда
|
2
|
Актуалізація опорних знань.
Пригадаймо,
1.
Який елемент ми почали вивчати, що можемо про
нього дізнатись, виходячи із його положення в періодичній системі?
2.
Яку просту речовину утворює Оксиген і що ми можемо
сказати про його фізичні властивості?
3.
Якому вченому належить першовідкриття Кисню?
4.
З яких речовин Кисень отримують в лабораторії?
5.
З чого отримують Кисень у промисловості?
Виконаємо
тестові завдання:
1. Тестування
1. Формула простої речовини кисню:
а) О3;
6) О; в)
О2.
2. У процесі дихання кисень:
а)
поглинається;
б) виділяється в) не
використовується.
3. У лабораторії кисень одержують:
а) шляхом розкладу калій
перманганату; б)
з рідкого повітря;
в) розкладаючи воду.
4. Якщо у пробірку із киснем внести
жевріючу скіпку, то вона:
а) погасне; б) горить менш
інтенсивніше;
в) горить без змін; г) спалахує.
5. Відносна атомна маса
Оксигену:
а)
16;
б) 32;
в) 48.
6. У процесі фотосинтезу кисень:
а) поглинається;
6) виділяється; в)
не використовується.
7. Агрегатний стан кисню за
стандартних умов:
а) твердий; б) рідкий; в) газоподібний.
8. На малюнку
зображено дослід, що демонструє добування кисню у лабораторії:
б) з перекису водню;
в) з води.
Альтернатива. При
наявності інтерактивної дошки, виконаймо завдання гри:
|
Бесіда
з запитаннями
|
3
|
Мотивація навчальної діяльності:
Сьогодні
ми повинні з’ясувати які речовини називаються
оксидами, навчитися називати їх, складати формули цих складних
речовин, з’ясувати сутність понять окиснення, повільне окиснення, умови
виникнення і припинення горіння.
Знання
цієї теми допоможуть Вам при подальшому вивченні курсу хімії про складні
речовини, зрозуміти – чому виникають пожежі, яких правил і дій слід
дотримуватись при гасінні пожежі, якщо вона виникла.
Тема уроку: Оксиди, окиснення.
Повільне окиснення. Умови виникнення та припинення горіння.
|
|
4
|
Вивчення нового матеріалу:
На
попередньому уроці ми ознайомились з однією із властивостей Кисню, вступати в
реакції з простими речовинами. Такі реакції називають реакціями сполучення і внаслідок
утворюються речовини, які називаються оксидами. Отож, Оксиди – складні
бінарні речовини, які складаються з двох елементів, одним з яких є
Оксиген,який проявляє валентність (ІІ). Назви оксидів утворюються таким
чином: спочатку називаємо Елемент, вказуємо валентність, якщо вона змінна і
додаємо слово – оксид.
Наприклад:
MgO – магній оксид, FeO – ферум (ІІ) оксид.
Види
реакцій з Киснем: повільне окиснення, горіння, вибух.
Повільне
окиснення відбувається повільно, теплота виділяється поступово, е
супроводжується полум’ям. Наприклад: повільне окиснення заліза, скисання
молока.
Вибух-
відбувається дуже швидко,енергія призводить до руйнівних наслідків,
супроводжується вибуховою хвилею, іноді короткочасним спалахом. Наприклад:
суміш водню і кисню (вибухова суміш).
Горіння
– відбувається швидко, виділяється велика кількість теплоти, супроводжується
полум’ям.
Умови
виникнення горіння: вільний доступ кисню, температура займання, явність
горючої речовини.
Засоби
пожежогасіння припиняють доступ Кисню.
|
Запис
на дошці та в зошитах
Розповідь
учителя з елементами бесіди та використання таблиці
|
5
|
Закріплення, узагальнення та
систематизація знань.
Класифікація
оксидів, закріплення
|
|
6
|
Підведення підсумків уроку
Отже,
на уроці ми ознайомились із новими речовинами – оксидами, навчились називати
їх, з’ясували
умови виникнення і припинення горіння.
|
|
7
|
Повідомлення домашнього завдання
Опрацювати
текст і малюнки §18, підготувати тестові запитання на ст.
Підготувати
цікаві повідомлення про використання кисню людиною.
|
|
Коментарі
Дописати коментар